Bıttım Nedir – Bıttım ağacı özellikleri

[Toplam:3    Ortalama:5/5]

Bıttım Nedir? Halk arasında menengiç diye tabir edilen bitkinin bir diğer adı aslında bıttım diye geçmektedir. Fakat bizler daha çok il ismi ile biliriz. Bıttım bitki öyle her yerde yetişen bir bitki değildir. Nadir olarak bazı yerlerde bulunan bir yabani fıstık ailesinden olduğu bilinmektedir. Ülkemizde bu bitki genel olarak kendine Güneydoğu Anadolu Bölgesinde en çok da Siirt ilimizin sınırları çerçevesinde yetişme alanı bulmuştur. Yani buradan da Bıttım bitkisinin, aşırı sıcak ortamı sevdiğini söyleyebiliriz.

Bıttım bitkisinin meyveleri ortalama olarak mercimekten az büyük ve tat olarak da buruk fıstık tadını andırmaktadır. Şifa olarak pek çok alanda kullanılmakta olan Bıttım bitkisinin meyvesi, yaprakları, tohumları ve sakızı kullanılır. Bu isimlerinin dışında çitlenbik, çedene, çıtlık, çitemik gibi değişik isimlerle de bilinmektedir. Bıttım menengiç, Siirt fıstığının aşılanmamış halidir. Aynı zamanda da Siirt’e özgü olan bir sabundur.

Bıttım sabunu Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde il olarak da Siirt ve Mardin yöresinde üretimi yapılan doğal sabun çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bıttım nedir, menengiç (yabani fıstık) yağından elde edilen bir sabun türüdür. Ve günümüzde bile geleneksel yöntemler ile üretilerek meydana getirilir.

bıttım nedir
bıttım nedir

Bıttım ağaçları çok ender bulunan bir bitki olduğu için bu konuda bazı uygulamalar yapılmış ve de yapılan zirai aşılar ile birlikte normal Siirt fıstığı ağaçlarına çevrilmiştir. Bu sebeple de bu bölgede yer alan bu ağaçların sayısında aniden bir düşüş meydana gelmiştir. Bıttım bitkisi bulunduğu bölgede yaşayan insanlar tarafından bilinmesine ve bazı alanlarda şifa için kullanılmasına rağmen ülkemiz genelinde çok fazla bilinen bir bitki değildir.

Bıttım  nedir? Bıttım Ağacı Özellikleri Nelerdir? renk olarak siyah ya da yeşil küçük yapılı tanelerden meydana gelen bu meyvenin oldukça sert bir kabuğu bulunmaktadır. Bıttım bitkisinin yararları ise son derece fazladır ve doğal olduğu için de etkili olmaktadır. Bıttım sabununun etkileri son derece güçlüdür. İçeriğini meydana getiren antiseptik mikrop öldürücü özellik ile birlikte vücudumuzdaki pek çok hastalığa şifa olmaktadır. Bıttım nedir genel olarak saç dökülmesi ve cilt problemlerini ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse, eğer saçlarınızda bir beyazlanma mevcut ise, bu bitkinin yapraklarını saçlarınıza sürdüğünüzde saçlarınız belli bir zamandan sonra siyahlamaya başlayacaktır. İştah açtığı için, kilo almak isteyen kişilere önerilen bir bitkidir. Vücutta meydana gelen yaraları kısa sürede tedavi edebilmek için kullanılır. Öksürüğü ortadan kaldırır. Mide ağrılarının etkisini kırmak için sıkça kullanılır. Ayakta oluşan terlemeleri önler. Aynı zamanda da böbrekte meydana gelen kumlanma olayını önlemek için de kullanılan bir bitkidir.

bıttım ağacı
   bıttım ağacı

İşte Bıttım ağacınedir? Sorusunun cevapları ve yararları bu şekilde özetlenebilir. Bitki geliştikten sonra hasadı da genel olarak her yılın eylül ve ekim aylarında yapılır. Bu bölgede yaşamakta olan insanlar, genel olarak bu meyveleri kuruyemiş şeklinde de tüketmişlerdir ancak daha çok sabun yapımında kullanılarak, önemli bir ham madde olarak uygulamalara dâhil edilmektedir. Sabunun yapım aşaması ise şu şekilde oluyor: Bölge insanı bu bitkiden meydana getirdikleri yağ ile meşe odunlarını yakarak ortaya çıkan külü kazanlarda güzel bir şekilde kaynatırlar. Bu kaynama sonucunda da ortaya çıkan şey sabundur. Günümüzde gelişen teknolojiden yardım almak yerine hala bu yöntem kullanılmaktadır. Bundan dolayı yapım aşamasında da hiçbir şekilde dışarıdan, kimyasal bir şey kullanılmamaktadır. Eğer sizler de çareyi doğal yöntemlerden yana kullanmak isteyenlerdenseniz, doktorunuza danıştıktan sonra bu sabundan kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir