Bıttım sabunu hangi renk olur

[Toplam:3    Ortalama:4/5]

Bıttım sabunun rengi açık yeşil veya sarımsı renkte üretilmektedir. renk konusunda bir çok müşterimizin bu konuda soruları var.

Şampuansız saç yıkamak yazımda belirtmiştim, saçımı kül suyundan yapılmış bıttım sabunuyla yıkıyorum. Aslında evimde bıttım sabunu vardı ama yine de kül suyundan sabunun nasıl farkları var ya da var mı gibi sorularım neticesinde güvendiğim bir yerden bıttım sabunu aldım.

Aldığım sabunun renginin tam yeşil olması evimdeki diğer sabunun açık renk olmasından dolayı beni şüpheye düşürdü. Sonunda da araştırmaya başladım acaba gerçekten de yeşil mi olmalıydı yoksa açık kreme yakın bir renk mi?

Yazılarımın çoğunda belirtiyorum, internette hangi konu olursa olsun fikir birliğine varılmış bir sonuç pek göremiyorsunuz sanki. Sabun için kullanılan sabun bazı (kostik) bunlardan bir tanesi.

Sabunla ilgili kafamı karıştıran bir başka konuda, sabun yapımında kullanılan tuz. Okuduğum bazı kaynaklarda tuzun sabunun daha sert olması için, bazılarında ise sabun yapımında oluşan gliserini sabundan ayırmak için kullanıldığını yazıyordu. Üreticiler, sabun yapımı sırasında yan ürün olarak oluşan gliserini sabundan ayırarak, kozmetik firmaları gibi ürünleri için gliserin kullanan yerlere satıyorlarmış. Ne ilginç değil mi? Oysa, sabunun içindeki gliserinin sabuna fazladan bir değer kattığı inkar edilemez.

Bıttım sabununun renginin neye benzeyebileceği konusunda bir fikir vermesi için, soaping101‘in çok güzel bir videosu var. Ev yapımı bıttım sabunu nasıl yapılır merak edenler için.

Bıttım sabunu hakkında şu anda öğrendiklerim genel hatlarıyla böyle. İlerleyen zamanlarda sabunla ilgili ilginç şeyler öğrendikçe yazmaya devam edeceğim. Aşağıdaki kaynaklardan konuyla ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak isteyenler faydalanabilirler.

What is soap?

Homemade soap

Sabun videosunu izledikten sonra bıttım sabununun renginin ne olması gerektiği konusunda sizin fikriniz nedir?

Dipnot: bıttım yağı,  bıttım ağacının meyvesinden yapılıyor. Meyvesi zeytine benziyor, rengi siyaha yakın.

Güncelleme: bıttım sabunuyla ilgili güncel yazım ”Ev yapımı ürünlerle ilgili güncellemeler (2): Şampuan” yazımı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir