Egzamaya ne iyi gelir

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Egzamaya ne iyi gelir ?Doğal Egzama Tedavisi : Egzama tedavisinde yan etki profili yüksek olan ilaçlar yerine daha güvenli ve etkili olan doğal tedavi yöntemleri de mevcuttur. Aşağıda bazılarına değineceğimiz bu yöntemler, güvenilir olmasının yanında ucuz ve uygulaması kolay yöntemlerdir.

egzamaya ne iyi gelir
egzamaya ne iyi gelir

Egzamaya ne iyi gelir? Egzama nedenleri kişiden kişiye değişkenlik gösterebildiği için tedavisi de genellikle farklı şekillerde olabilir. Öncelikli olarak egzamaya yapıcı maddelerden uzak kalmak sonra da tedavi yöntemlerini kullanmak en doğrusudur. Çünkü egzamaya alerjenleri cilde nüfus ettiği sürece ne kadar tedavi edilse de yineleyecektir. Biz tedaviyi genellikle doğal yöntemler ve ilaç tedavileri olarak iki ana başlıkta inceliyoruz.

Egzamaya sebep olan faktörler nelerdir?

Deterjanlar, sabunlar, boyalar, giysiler, parfümler, kolonya, makyaj ürünleri, krem ve losyonlar, lastik maddeler, metaller gibi günlük hayatımızda karşılaştığımız pek çok madde deriye temas ederek egzamaya (kontakt dermatite) neden olabilir.

Egzama İçin Kuru Dut:
Her mevsimde bulunabilen bir yemiş olan kuru dut, demir açısından oldukça zengindir. Bu özelliği ile kuvvet artışının yanı sıra kansızlığa çok iyi gelir.

Kalsiyum; A, B1 ve B2 vitaminleri de yoğun miktarda içerir. Ödem çözücü, idrar söktürücü ve aç karnına tüketildiğinde bağırsak parazitlerini düşürücü etkileri vardır.

Üstelik sadece meyvesi değil, yaprakları da aynı özeliğe sahiptir. Yapraklarının başka bir özelliği de kanamayı durdurucu özelliğe sahip olmasıdır. Yalnızca dut yaprağı yiyerek ipek bundan ipek yaratan ve hatta kelebeğe dönüşebilen tırtılların da gizli mucizesi belli ki dut yapağından başka bir şey değil.

Özellikle kurusu egzama için çok faydalıdır.

Uygulama yöntemi olarak çelik bir tencerede bir litre suyu kaynattıktan sonra içine iki avuç beyaz dut kurusu atıp, 7-8 dakika kadar kısık ateşte kaynatmalısınız. Teninizi yakmayacak kadar ılık hale geldikten sonra egzamalı bölgeye sürünüz.

Egzama bitkisel tedavi

Egzamaya en iyi alternatif bitkisel tedavi diyebiliriz. Eğer egzama ellerinizde ise şurubun içine ellerinizi batırıp 10 dakika bekleyin. Uygulamayı yaptıktan sonra en az 1-2 saat kadar bölgeyi yıkamadan bekletmeniz önemli.

Egzama İçin Karabaş Otu: Karabaş otu pamuk yardımıyla ciltteki sorunlu bölgelere tatbik edilmelidir. Karabaş Kürü İçin Gerekenler; 1 su bardağı su, 1 tatlı kaşığı karabaş otu. Hazırlanışı; Kaynayan suya karabaş bitkisi eklenir, ağzı kapalı olarak yaklaşık yedi dakika kısık ateşte demlenmesi beklenir. Peki egzamaya ne iyi gelir Süre sonunda bekletmeden süzülür ve pamuk yardımıyla sorun olan yerlere sürülebilir. Vücudunuzda egzama yaygınsa karabaş bitkisi ile hazırlanan kür bol miktarda hazırlanıp oturma banyosu yapabilirsiniz.

Yapılan bir araştırma; taze ve doğal besinşer türketmenin, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin en iyi yolları olduğunu gösteriyor aynı zamanda egzamaya iyi geldiği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir