Anasayfa / Bıttım Sabunu / Siirt Bıttım Sabunu Nasıl Yapılır

Siirt Bıttım Sabunu Nasıl Yapılır

BITTIM SABUNU NASIL YAPILIR ; Sabun oldukça eski bir kültürden gelmektedir. Yüzyıllardır da güzelliğin sırrı olarak kabul edilen sabunun pek çok çeşidi vardır ve bu çeşitlilik farklı sağlık sorunlarına iyi gelmektedir. Birçok soruna da şifa gibi gelen sabun çeşitlerinden bir de bıttım sabunlarıdır. Bu sabunun ham maddesi menengiç meyvesidir. Menengiç meyvesi ise bittim ağacında yetişen yabani fıstıktır. Bu meyve bıttım sabununun özünü oluşturmak ile birlikte sabundaki tüm doğal özeleri ve şifayı da vermektedir. Bu doğal sabunun yapımı da oldukça emek gerektiren bir işlemdir.Peki,bıttım sabunu nasıl yapılır?
Bıttım sabununun yapımı uzunca bir süreç gerektirirken bu işlere eylül ayı sonunda bıttım meyvelerinin toplanması ile başlanır. Meyvelerin toplama işlemi bittikten sonra temizlenme ve ayıklanma işlemi başlar meyveler kabuklarından bir bir çıkarıldıktan sonra içlerinde çürük olanlar var ise bunlar da ayrılır. Çürüklerinden ve de kabuklarından temizlenmiş olan bıttım meyveleri güzelce yıkanır. Sonrasında ise kurumaya bırakılır. Bu kurutulma işlemi bir hafta kadar devam eder meyveler tam anlamı ile kurutulduktan sonra temizlenmiş olan meyveler güzelce dövülür. Meyvenin çekirdekleri meyvesinden ayrılana kadar dövme işlemi gerçekleşir. Meyvelerin öğütülme işlemi gerçekleştikten sonra üzerine bir miktar su eklenir ve bu eklenen su ile harlı ateşte güzelce kaynatılır. Kaynama işlemi esnasında suyun yüzeyine bıttım meyvesinin yağı çıkacaktır. Meyvelerden su yüzeyine çıkmış olan bu yağ gerek kozmetik ürünlerin yapımında gerekse de bıttım sabununun yapımında kullanılmakta olan oldukça değerli bir yağdır. Oldukça kıymetli olan bu yağ aynı zamanda ekonomik değeri de fazlasıyla yüksektir. Bu yağa menengiç yağı da denilmektedir.
Bıttım sabunu yapımında menengiç meyvesinden çıkan yağ kullanılmak ile birlikte yine bu sabunda sabuncu sodası da kullanılmaktadır. Bir diğer ismi köstük olan sabuncu sodası menengiç yağının katılaşmasını sağlayarak sabunun kıvam almasına yardımcı olmaktadır. Sabunun yapımı için kullanılan suyun sabunun hem daha parlak görünmesi açısından hem de sağlık açısından temiz olmasına dikkat edilmelidir. Köstük denilen sabuncu sodası temiz su ile karıştırıldığında temiz su bu soda içerisinde bulunan zararlı maddeleri yok etmekte kalanının ise sabuna karışmasını sağlamaktadır. Köstük su ile buluştuktan sonra menengiç yağı da %3 oranında ilave edilmektedir. Bu işlemden sonra hala kaynamakta olan karışım sürekli olarak karıştırılmalıdır. Çünkü karışım içerisinde bulunan sabuncu sodası taşmaya meyillidir. Bu neden ile sabunda kaynama işlemi bitene kadar ara verilmeden karıştırmaya devam edilmelidir.
Bıttımsabunu nasıl yapılır sorusunun cevabında sabunun yapım aşaması bittikten sonra sabunların kurutulma işlemi başlar. Sabunda kurutma işlemi mümkün olduğunca uzun tutulmalıdır. Yaklaşık yarım saat kadar süren kaynama işleminden sonra sıvı halde bulunan sabunlar kalıplara dökülür oldukça hızlı sertleştiği için kalıba dökme işlemi de hızlı bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Kalıplara dökülen sabunların bir tam gün bu kalıplarda kalması gerekir tabi bu süre hava şartlarına bağlı olarak da değişim gösterebilir. Bir gün sonra fazla sertleşmeden sabunlar kalıplardan çıkarılarak kesme işlemi gerçekleştirilir. Belli ebatlarda kesilen sabunlar kesildikten sonra da kurumaya bırakılır. Bu işlem sabunun iyice kuruduğundan emin olunana kadar devam eder. Bıttım sabunu nasıl yapılır sorusu kadar neye iyi gelir sorusu da önemlidir. Özellikle cilt problemleri için bire bir iyi gelmek ile birlikte düzenli kullanımda cildi yumuşatmaktadır. Bıttım sabunu iyice kuruduktan sonra kokusunu vermesi için suya değmesi gerekmektedir. Su ile temas ettiği an konusunu vermeye başlayan sabunun yeşil görüntüsünün yanı sıra bembeyaz bir köpüğü vardır.

Hakkında admin

Check Also

Bıttım Sabunu Müşteri Yorumları

SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN DOĞAL İKSİR: BITTIM SABUNU Sağlıklı yaşam modern insanın temel meseleleri arasında en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir